Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi – Ocak 2014

08 Ocak 2014 | 0 Yorum

Sevgili Okuyucular,

Vakıf Yönetimi olarak, her yıl Hocamızı anarken Türk Dünyasına önemli hizmetlerde bulunmuş kişi veya kurumlara “Turan Yazgan Ödülü” verme kararı aldık. Amacımız Hocamızın fikirlerini, ideallerini daha geniş kitlelere yaymak, sürekli gündemde tutmak ve yaşatmak.

Bu amaçla 7 Aralık 2013 günü resmi bir anma programı düzenledik ve Hocamız adına tesis ettiğimiz Turan Yazgan Ödülü’nün birincisini ömrünü Kırım Türkleri’nin vatanlarına dönme mücadelesine adamış büyük dava adamı Mustafa Cemil Kırımoğluna takdim ettik.

 Bu anma gününün gerçekleşmesinde en büyük desteği şüphesiz ki her türlü detayla dahi bizzat ilgilenen Nevzat Atlığ Hocamızdan gördük. Kendilerine buradan şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz.

Bilindiği gibi Turan Yazgan Hocamız iktisat profesörü olması dolayısıyla “Türk Birliği” kavramını iktisadi açıdan da ele alıp çok önemli tespitlerde bulunmuştur. Ona göre dünyada küreselleşme,  komünizm, liberalizm veya başka herhangi bir “izm” yoktur,  sadece milletlerin menfaati ve dünya kaynaklarının paylaşılması vardır.

İnsan hakları, demokrasi, ifade, vicdan, fikir özgürlüğü gibi kavramlar Batılı ülkeler için sömürecekleri, soyacakları ülkelerde soygun ve sömürüyü gerçekleştirmekte kullanılan kavramlar olmaktan başka bir mânâ ifade etmezler.

Tarihte Türkler kritik maddeleri kontrol ettikleri sürece dünyaya hâkim olmuş, imparatorluklar kurmuşlardır. Günümüzde de bu kritik maddelerin önemli bir bölümü Türk Coğrafyasında bulunmaktadır.

Turan Hocamızın her fırsatta ifade ettiği gibi Allah’ın bize bahşettiği bu kaynakların Türkler tarafından, Türkler için ve Türklere göre kullanılması tarihte hak ettiğimiz yere yeniden gelmemizin, refaha kavuşmamızın anahtarıdır. Bu yüzden “işte birlik” Türk Coğrafyasındaki tüm kritik kaynakların Türkler tarafından, Türkler için ve Türklere göre kullanılmasını ifade etmelidir. 

Bunun ön şartlarından biri hatta en önemlisi de Türkiye ile Türkistan’ın karayoluyla bağlı olmasıdır. Çünkü kritik maddeleri havadan veya denizden taşımak fazla bir mânâ ifade etmemektedir. Bunun içindir ki emperyalist devletler Türkiye ile Azerbaycan arasına Ermenistan’ı yerleştirmiş, öz be öz Türk topraklarının işgal edilmesine destek olmuş ve soykırım iddialarıyla da bu desteklerinin amacını örtmeye çalışmışlardır.

Yoksa bugün yaptığımız ve ulaştığı rakamlarıyla övündüğümüz ticaret “işde birlik” açısından fazla bir mânâ ifade etmez. Büyük resmin çok farklı olduğunu ve ulaşmanın tek bir şartı olduğunu hiçbir zaman unutmayalım: Dilde, fikirde, işte birlik…  

Yeni yılın başta Türk Dünyası olmak üzere tüm insanlara huzur, barış ve sağlık getirmesini dileriz.

Tanrı Türkü Korusun.

Közhan Yazgan

325 kapak

Kategori: Genel

Bir Cevap Yazın