Türk Dünyasının Meselelerine Genel Bir Bakış. Doç. Dr. İlyas Topsakal

16 Aralık 2013 | 1 Yorum

 14 Aralık 2013 Cumartesi günü İ.Ü. İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Topsakal Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, “Türk Dünyasının Meselelerine Genel Bir Bakış” başlığı altında bir konferans verdi.

Topsakal; açılışını, Erzurum’da vakfımızla aynı istikamette faaliyetler yürüten kardeş Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Arslan’ın yaptığı konferansında, Türk Dünyasının meselelerini, Türk tarihi ve coğrafyası çerçevesinde değerlendirdi. “Türk Dünyası” terimiyle kastedilen coğrafyanın, Türklerin başlangıçtan günümüze kadar yaşadıkları yerleri, etkiledikleri alanları ifade ettiğini;  bu sebeple konu Türk Dünyası olunca, meselelerin ve çözüm önerilerinin geçmişle bağlantılı olacağını belirten Topsakal,  hâli hazırda yaşadığımız,  gelecekte de karşılaşabileceğimiz her meselenin, geçmişiyle ele alınması durumunda, doğru, emin ve bütün Türk kavimlerinin ortak kabulü olacağını söyledi.

Yaşadığı tarihi sürecin iç ve dış etkileşimlerinin meydana getirdiği farklılıklar ve sürtüşmelerin ortaya çıkardığı köklü veya yeni meselelerin çözümünde, aklın ön plana alınması gerektiğini belirten Topsakal, farklı yetişen, aynı eğitim sistemine dahil olmayan aynı dil ve alfabeyi kullanamayan Türk Dünyası insanının, nasıl bir araya geleceği veya gelecekte dünyada birbirlerine nasıl destek  sağlayacakları hususunda Gaspıralı, Akçura,  Caferoğlu, Togan ve Gökalp gibilerin örnek olacağını söyledi.

Türk Dünyasındaki bütün akraba nesillerin, tarihsel hafızayla geleceği uyumlu olarak birlikte çalıştıracakları orijinal bir programa ihtiyaç olduğunu belirten Topsakal, kimsenin ortak bir devlete, birbirinin ağabeyliğin ihtiyacı olmadığını, ancak; ortak bir alfabe, geçmişi ve günümüzü anlayabilecek ortak bir edebi dil vasıtasıyla iletişim sağlanarak, gücü olanın olmayana yardım etmesinin, belki en doğal ve makbul yol olacağını vurguladı.

 

 

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Yorumlar (1)

Geri izleme adresi | Yorumlar için RSS Feed

  1. Faruk Bayramoğlu dedi ki:

    Türk Milliyetçiliğinin, Türk Milliyetçilerinin bundan sonra, şu andan itibaren ne yapması gerektiğini vurgulayan merhum Turan Yazgan hocamın yoldaşı, gönüldaşı sayın Orhan Türkdoğan hocamın Osmanlı Türk’ü yazısı ve İ.Ü.Tıp Fakültesi öğrencisi Hasip Turan Şimşek’in yazısı gerçekten üzerinde durulup uygulanması gereken bir durumdur. Bir Alman, bir Fransız, bir İngiliz bilimsel olarak kendi ülkesinin milliyetçisi olabilmeyi öğrenmişse ve bir Amerikan ayrı bir kökenden olmasına rağmen ( bir Ermeni, bir Rum) Amerikan milliyetçiliğini benimseyecek olgunluğa erişme durumunu yakalamışsa Türkiyedeki Türk insanının da bu bilimsel milliyetçilik ruhuna erişmesinin yollarının devletçe açılması gerektiği açıkça görülmektedir. Bu imece yaşamı olan milliyetçilik ruhu, terörü, yoksulluğu, yoksunluğu, güvensizliği yok edecek olan kutsal bir varlıktır. Burdan bunu anlıyorum.Hocalarımı kutlarım. Sayın kardeşim Doçent İlyas Topsakal çok önemli bir konu olan Türk Dünyası Meselelerine değinmiş, tebrik ederim, devletimizin ilgili kurumları bu mesele ile ilgileneceklerdir. İlyas hocamı tebrik ederim. Sayın hocam Orhan Gedikli Tuvayı bize görmüşüz gibi tanıttı, Allah razı olsun. Tarih dergimiz çok mükemmel, Vakıf çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Konyadan Faruk Byramoğlu Türk Dünyası Türkçe Öğretmeni

Bir Cevap Yazın